Den šestý

6.10.2014
Cizur Menor - Mauriain, 36 km

V noci jsem se probudil naštvaný. Zdál se mi sen o skautské oddílové akci, kterou jsem měl na starosti a musel z ní odjet před koncem. Ostatní vedoucí přichystaný závěr vypustili jako zbytečný... vida, jaké stíny mě na Caminu dohánějí. Ráno brzká snídaně s ostatními ubytovanými, před osmou pak vyrážíme směr Alto de Perdon. Po cestě se rozhoduji, že dnešní trasu půjdu, bez náhodného výběru, právě za náš skautský oddíl.

Za pomalu se zatahující oblohy a silného větru stoupáme do sedla Alto de Perdon, s nímž je spojena pověst o poutníku a ďáblovi a odkud je prý putujícím, kteří se rozhodnou jít dál, zajištěno duševní zdraví až do konce cesty. Obávali jsme se vstupu do rovin, pyrenejské podhůří už je za námi a tohle bylo podle výškových profilů jedno z posledních velkých převýšení. Na západní straně je cesta rozhodně více rovinatá, ale ze všech stran ji obklopují pohoří. Deo gratias!

Scházíme dolů a v poledne už za sebou máme 15 km. Charakter země se změnil - suchá, vyprahlá vápencová krajina, takřka vše, co na ni roste je pichlavé.

V časném odpoledni přicházíme do Puente la Reina, historického věnného města s úzkými uličkami a nádherným gotickým mostem (a o to špinavější řekou Rio Argo, včera ještě bystře tekoucí kamenitým řečištěm a čistou). Odtud cesta opět stoupá. Vyčasilo se a my se ve více jak třicetistupňovém vedru táhneme mezi skalami a řídkým borovicovým lesíkem. Od vesnice Mañeru se otevírá pohled na pohoří ála Slovenský kras - vysoké náhorní plošiny rámované strmými pískovcovými stěnami (skutečnost je nakonec jiná - viz NP Urbasa - Andia). Děkujeme za odpočinková místa, vodovody a hydranty, které se tu dají najít v každé druhé vesnici. Za dnešního počasí voda velmi rychle dochází.

Nespěcháme. Městečko Ciraqui je posazené na malý kopec mezi vinice, velmi fotogenické. Škoda, že už mi nestačí baterky ve foťáku. Procházíme Lorcou a za ní pak míříme mimo Camino nahoru na vrch s křížem (nejvyšší bod okolí, Tekův nápad). Krpál náramný, rozhled ještě náramnější. Je to poutní místo s lavičkami a přírodním oltářem. Uleháme pod stromem, je teplá noc.

Fotografie: 
ráno za Cizur Menor
plastika v sedle Alto de Perdón
pohled z Mauriain k Estelle
... a ještě jednou večer