Den sedmnáctý

17.10.2014
Tineo - Lavadoira, 28 km

Osazenstvo albergue začalo vstávat teprve před osmou,  nechtěli jsme rušit a tak jsme - byť probuzeni - užívali komfortu postele. Vycházeli jsme po deváté, byli nad Grand café a na poště (Jarka odeslala balík nepotřebných věcí na poštu do Santiaga - docela užitečná služba) a z Tinea se tak dostali až po jedenácté. Žádná to škoda, protože bylo nádherné ráno. Poutnická ubytovna stojí nahoře ve svahu a od ní byl nádherný výhled na Tineo a přilehlé hory. Po propršelém dni se na nás začalo usmívat slunce, v údolí se líně rozpouštěly mlhy...

Cesta stoupala po úbočí hřebene, až se vyhoupla do sedla na okraji Sierra del Tineo. Odtud jsme po jedné z rozsoch klesali až k nejnižšími místu trasy, Camipellu. Nemajíc podrobné mapy, nevědomky jsme přešli neznačenou odbočku k opuštěnému klášteru Panny Marie (Monasterio de Santa María la Real de Obona - dle fotek doporučuji k návštěvě). Cestou jsme se potkali s poutníky z albergue, nyní už šli jen na dvě skupinky - 5 Španělů a "náš" Francouz Calude. Do Borres jsme dorazili po třetí, chvíli odpočívali a pak vyrazili na další cestu.

Borres, vesnička o pár barácích s albergue, postrádala obchod. Camino se za ní rozděluje na dvě trasy - horskou etapu s poutnickými hospitály a trasu přes údolní Pola de Allende. Protože jsme již neměli moc co jíst, rozhodli jsme se jít kus cesty směr Pola de Allende do La Mortery, kterou jsme ovšem nevědomky prošli (camino zde odbočuje na silnici a pak se zas vrací na polní cestu). Další, orientačně jednoduché spojení na horskou trasu nebylo možné, pokračovali jsme dál do Porciles, kde nám bodrá hospodská a prodavačka v jedné osobě v domácím obchůdku/pohostinství dala razítka, chleba se sýrem i pivo. Nemohl jsem se ubránit knižnímu srovnání a vzpomínal, jak ve Dvou divoších E.T. Setona "baba mazala Guymu marmeládu jedním drápem a máslo druhým." Ale Bohu díky za tuto dobrou ženu!

Cesta zde vedla po silnici, horský hřbet byl poznamenán nedávným lesním požárem.  Došli jsme až do sedla Lavadoira a kus nad ním v lese ulehli s tím, že ráno odtud najdeme cestu po hřebeni k hospitálům.

Fotografie: 
ranní Tineo
pohled od ubytovny
odměna za propršený den
v sedle Campiello
cesta úbočím za La Mortera
dnes končíme...