Den pátý

5.10.2014
za Larrasoaňou - Cizur Menor, 21 km

V noci dvakrát pršelo, nikterak vydatně. Ráno vstáváme do tmy, balíme přístřešek. Po cestě okolo už procházejí první poutníci. Snídáme u kamenného mostu ze 12. století, během dne potkáme podobných historických skvostů ještě několik.

Cesta je pomalejší, nohy ještě nejsou zotaveny, ale před polednem přece jen dorážíme do Pamplony. Pamplona (baskicky Iruňa) je hlavním městem provincie Navara, ve středověku, před vznikem Španělska, Navarského království. Žije zde velké množství Basků a separatistické tendence jsou znát z nápisů na ulicích a domech či z plakátů. Začíná pršet, ale déšť netrvá dlouho. Prohlížíme si zbytky citadely a pěkné historické jádro města, zajdeme na mši a po ní i na pivo. Po opuštění historického centra prochází Camino novými čtvrtěmi Pamplony. Jsou vcelku vkusně vybudované. Cestu skrze město značí svatojakubská mušle - mosazný odlitek zapuštěný do chodníku.

Lehce po třetí docházíme do Cizur Menor, městečka ca 6km od centra Pamplony. Zde se ubytováváme v albergue maltézských rytířů. Bratr, který má službu, neumí ani slovo anglicky, to mu ale nebrání, aby se nás ujal, nabídl vodu a zákusek a představil ubytovnu a její řád. Následuje odpočinek, praní prádla, prohlídka města, nákup. Když se vracím z obhlídky, hovoří Kuba družně se starším mužem. Usuzuji poutníka, nezaplétám se do rozhovoru a jdu si nedaleko číst z Liznových zápisků. Slunce se pomalu schyluje k západu, je větrný a teplý večer, krásný výhled na město i okolní hory. Ze zdánlivého poutníka se vyklubal místní Bask, připojuji se k hovoru a dozvídám se další informace o Pamploně, Navarském království, Bascích i místním maltézském kostele. Bohu díky za sprchu i pohostinnost!

Fotografie: 
ráno v údolí Rio Arga
most ve Villavě
gotický most v Pamploně
Pamplona - pohled z Citadely